Aktualności

Naukowcy w Bukówcu

Naukowcy w Bukówcu

Tym razem nasz Bukówiec odwiedzili emerytowani pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Inicjatorem odwiedzenia Bukówca był prof. Mieczysław  Ratajszczak, krewny naszych dudziarzy „Florków”. Pochodził z do Sokołowic, ale przez rok, w latach 1935/36, był uczniem bukówieckiej  szkoły.

Zwiedzanie Bukówca zaczęto od wiatraka Szulca, a dokładniej od...  hodowli pomidorów Leonarda Stanka. Wśród naukowców byli i tacy, którzy naukowo zajmowali się hodowlą pomidorów i jako naukowcy, nie mogli się oprzeć, by nie zobaczyć jak ona przebiega  u Stanka w Bukówcu!  Potem z zaciekawieniem zwiedzili wiatrak, wysłuchując też historii o Tomaszu Szulcu,  niezwykłym młynarzu - fotografiście.

W kolejnym punkcie goście podjechali pod rzeźby dudziarza i skrzypka, by tu zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Sporo czasu spędzili w naszej Izbie Regionalnej, interesowało ich wszystko, a w szczególności - ogród...

Z Izby wszyscy spacerem przeszli do restauracji Stodoła, gdzie wystąpił dla nich Szkolny Zespół Regionalny i Kapela Miglance. Było to życzenie prof. Ratajszczaka. Zespół zaprezentował tradycyjne tańce, śpiewy, muzykę oraz teksty gwarowe.  Zdobył ogromne brawa oraz  prośbę o bisy, te jednak były wykluczone ze względu na duże opóźnienie w programie wycieczki. Nasi goście  przewidzieli, że wieś Bukówiec może być tak zajmująca.

Z Bukówca wyjeżdżali z dużym opóźnieniem , ale całkowicie wsią oczarowani. Należy dodać, że przysłowiową „kropkę nad i”, postawił obiad w restauracji Stodoła, który gościom niezmiernie smakował.

Szukaj