Aktualności

100-lecie Niepodległości w Bukówcu

Również Bukówczanie uczcili to - wyjątkowe w tym roku -Święto Narodowe. Już w piątek Zofia Dragan wraz z uczniami IV klasy odwiedziła miejsca pamięci w naszej miejscowości. Podczas pochodu z flagami narodowymi, kwiaty i znicze zostały złożone pod tablicami pamiątkowymi na kościele, na grobie poległych powstańców wielkopolskich, pod tablicą na dawnym hotelu Śliwy (siedzibą sztabu powstańczego, kuchni polowej, a także składu broni i amunicji) oraz pod tablicą strajków szkolnych na czerwonej szkole. Wiązanki i znicze ufundowali: Sołtys Wsi i Rada Sołecka, Szkoła Podstawowa w Bukówcu Górnym, Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ i Stowarzyszenie Bukówczan MANU, które było inicjatorem tego wydarzenia.

W niedzielę na pierwszej mszy świętej bukówieckie organizacje społeczne uczciły stulecie Niepodległości i wszystkich bohaterów tamtych lat wystawieniem pocztów sztandarowych.

Niedzielne popołudnie uświetnił uroczysty przejazd oddziału kawalerii i postaci historycznych przez Bukówiec, a wcześniej przez inne miejscowości naszej gminy. W tym roku przejazd miał się nie odbyć, jednak oddolni inicjatorzy, w szczególności p. Henryk Kiciński, dr Witold Piotrowski i p. Paweł John, zaangażowali się w organizację, znajdując natychmiast wspaniały odzew wszystkich dotychczasowych uczestników – i nie tylko. Po raz pierwszy w przejeździe, prócz Grupy Pawła Apolinarskiego, w rolę ułanów wcieliła się również Grupa Łukasza Chałupki.

Przejazd był entuzjastycznie witany przez Bukówczan. Praktycznie przed każdym domem stały grupki widzów, a były miejsca, gdzie stały całkiem spore grupy. Znamienne jest, że niemal na każdym bukówieckim domu wisiała flaga Polski.

Niedzielne uroczystości nie kończą bukówieckich obchodów. W piątek 16 listopada odbędzie się przeniesiona z 9 listopada promocja książki „By Bukwitz był znów Bukówcem” oraz uroczysty koncert. Przed i po koncercie będzie można zaopatrzyć się w książki wraz z „cegiełką”. Wszystkie zebrane środki wydawca książki, Stowarzyszenie Bukówczan MANU, przeznacza na renowację tablic pamiątkowych na kościele oraz przykrycie płytą grobu powstańców na bukówieckim cmentarzu. Na płycie zostaną wyryte nazwiska Bukówczan, którzy wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim, a którzy są pochowani na naszym cmentarzu. Prace przy tablicach już się rozpoczęły (wykonano prace murarskie), aktualnie wykonywany jest też  projekt płyty nagrobnej.

Na wspomnianą promocję i koncert – serdecznie zapraszamy.

© 2015 Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj