Aktualności

Mali dudziarze znów grają w Bukówcu.

Mali dudziarze znów grają w Bukówcu.

Nie ma zespołu bez kapeli  - mawiała niezapomniana Anna Markiewicz. To głównie jej staraniem rozpoczęła się w Bukówcu, w 1977 roku nauka gry na dudach i skrzypcach podwiązanych. Od tamtej pory trwała nieprzerwanie do 2020 roku.

Pierwszym nauczycielem był Edward Ignyś, potem Antoni Kaczmarek, potem przez ponad 25 lat Tomasz Kiciński. Nauka odbywała się w bukówieckiej szkole, kapele działały w ramach Szkolnego Zespołu Regionalnego. Przez te  wszystkie lata przewinęło się przez kapele niemal 40 dudziarzy i skrzypków!

W 2019 roku, decyzją dyrektora bukówieckiej szkoły,  kapela została oddzielona od Szkolnego Zespołu Regionalnego, zmieniły się też zasady jej działania. Wiosną 2020 r, na wskutek pandemii zawieszono zajęcia kapeli i już nigdy ich nie wznowiono.

Jednocześnie trwały zabiegi instruktorów Zespołu, by przywrócić naukę dzieci i by znów Zespół  miał swoją kapelę. Starania te wreszcie udało się zakończyć sukcesem i z początkiem marca młodzi dudziarze i skrzypkowie zaczęli naukę!

Zajęcia prowadzi p. Michał Umławski, znany dudziarz, nauczyciel, regionalista, który prócz naszej kapeli uczy też kapele w Szymanowie, Krobi i Moszczance. Kapela znów działa przy Zespole Regionalnym Nowe Lotko (wcześniejsza nazwa Szkolny Zespół Regionalny). Zajęcia odbywają się w siedzibie Zespołu Nowe Lotko.  

Mamy obecnie 4 małych dudziarzy i 8 skrzypków. Życzymy im dużo wytrwałości, bo początki gry na tych niełatwych instrumentach wymagają nie lada wytrwałości i samozaparcia…  

Nauka finansowana jest przez Gminę Włoszakowice.

Szukaj