Aktualności

NOWE LOTKO na Festiwalu BALKAN FOLK FEST

NOWE LOTKO na Festiwalu BALKAN FOLK FEST

30 czerwca Zespół Regionalny Nowe Lotko wyjechał na 29 Międzynarodowy Festiwal BALKAN FOLK FEST do Złotych Piasków w Bułgarii. Festiwal nie ma charakteru konkursowego, jest spotkaniem młodzieżowych i dziecięcych zespołów z Europy. Trwa nieprzerwanie cały lipiec i sierpień, co kilka dni przyjeżdżają wciąż nowe zespoły dając liczne koncerty. W czasie gdy na Festiwalu przebywało Nowe Lotko, gościły zespoły z Serbii, Bośni i Hercegowiny, Grecji, Ukrainy, Rumunii, Polski i Bułgarii.

Złote Piaski to znany nadmorski kurort z ponad stu dwudziestoma hotelami, pięknymi piaszczystymi plażami i licznymi atrakcjami. W nocy tętni życiem i jest pięknie oświetlony.  Morze jest ciepłe i przyjazne! Raj na ziemi! Zespoły zakwaterowane są w hotelu Zora, skąd nieco ponad sto schodów w dół prowadzi na piękne plaże. Występy i koncerty uczestnicy Festiwalu łączą z wypoczynkiem, zwiedzaniem i wspólną zabawą.

Tak jak każdy przyjeżdżający tu zespół, Nowe Lotko dało dwa występy: w ogromnym Centrum Kongresowym w Warnie i w Złotych Piaskach. Podczas Koncertu w Złotych Piaskach niezwykle udanie zadebiutowała mała kapela dudziarska. Bukówiecki Zespół był gromko oklaskiwany, zwłaszcza w Warnie, gdzie na dużej sali koncertowej zgromadziła się liczna publika.  Brawurowo przygrywała nam też kapela w składzie Michał Umławski dudy i Wojtek Umławski skrzypce. Choć jak wspomniano, Festiwalowi nie towarzyszy konkurs zespołów, organizatorzy niektórym zespołom przyznają tzw. złote odznaki, za szczególnie ciekawe programy taneczne. Cieszy nas, że Nowe Lotko taką odznakę otrzymało.

Podczas pobytu członkowie Zespołu nie tylko plażowali się nad morzem czy przy hotelowym basenie, ale też zwiedzali. Zwiedzili wykuty w skałach monastyr Aładża, niezwykły przylądek Kaliakra, a w drodze powrotnej również stolicę Węgier - Budapeszt. Zespół  wrócił do Polski 9 lipca 2023 r.

Wyjazd na Festiwal był oczywiście kosztowny, jednak dzięki hojności darczyńców, mógł dojść do skutku. Zespołowi pomogli:

Gmina Włoszakowice

Werner Kenkel Sp. z o.o.

Bank Spółdzielczy we Włoszakowicach.

Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach

W imieniu członków Zespołu, instruktorów i opiekunów dziękujemy Wójtowi Gminy Włoszakowice Robertowi Kasperczakowi, Zarządom Firmy Werner Kenkel w Krzycku Wielkim i Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach oraz dyrektorowi GOK Włoszakowice Pawłowi Borowcowi.

Szukaj