
W dniu dzisiejszym, 28.10.2013 r. uroczyście otwarto tę niezwykłą chatkę. Została otwarta po ponad 20 – miesięcznej przerwie. Prace rozpoczął remont, który trwał ponad rok i zakończył się z końcem lipca 2013 r. Pisaliśmy o tym na naszej stronie 7 sierpnia br. Pierwotnie miało to zakończyć prace przy „małej chatce”. Jak jednak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia… Dlatego już rok temu pojawił się pomysł, by zrealizować inny projekt, któremu nadano tytuł „Nowe życie starej izby”.
Projekt „Nowe życie starej izby” stworzono by ożywić Izbę Regionalną w Bukówcu Górnym, nadać jej wymiar obiektu chętnie zwiedzanego, ciekawego, rozpropagowanie go w regionie (również wśród odwiedzających Boszkowo) oraz by umożliwić jednoczesne zwiedzanie obiektu całej grupie autokarowej - Izba jest mała i wcześniej część grupy musiała czekać w autokarze .
Pierwotny plan wysiania trawy wokół Izby ewaluował w kierunku urządzenia rustykalnego ogrodu. Stworzono na ogrodzie ekspozycję dającą możliwość rozdzielenia dużych grup na zwiedzających wnętrze i zwiedzających ogród. Urządzono ogród – podwórek, odtworzono charakterystyczne elementy podwórka i ogrodu: pompę, ceglane ścieżki, ławeczkę, ustęp (dziś już młodsze pokolenie nie zna „ustępu z serduszkiem”), psią budę. Zostały zaprojektowane, wykonane i ustawione rzeźby: baby siedzącej na ławeczce oraz rzeźbę kozy. Ponieważ rzeźby pokryte są kolorową polichromią, wykonano daszek (rodzaj wiaty), który chroni rzeźby przed warunkami atmosferycznymi.
By zakryć , betonowy płot nie konweniujący ze starym budynkiem Izby, przykryto go płotem z desek stylizowanych na stare drewno, a na nim (i na ścianie obok) zawieszono 15 płyt z fotografiami T. Szulca, fotografa z Bukówca . Fotografie są na pleksi w formacie A2 i przedstawiają Bukówiec w okresie 1901 – 1941 (stroje, prace, budownictwo, zwyczaje). Fotografie zabezpieczono daszkiem. Wystawa ta i pozostałe elementy ogrodu i podwórka pozwalają zająć część zwiedzających, która nie mieści się do Izby. W następnej kolejności, osoby zwiedzające wcześniej Izbę, mogą zwiedzać ogród – podwórek . Można sobie też zrobić zdjęcie na ławeczce z Anną Mikołajką...
Uzupełnienie ogrodu-podwórka stanowi starannie zaprojektowany kwiatowy ogródek, posiadający system nawadniający, z nasadzeniami starych roślin (bulmany, floksy, malwy, gryczmany, lilie oraz zioła).
Gruntownie odnowiono i dokonano konserwacji wyposażenia Izby: mebli, naczyń, narzędzi kuchennych, gospodarskich i rzemieślniczych, wyrobów artystycznych: obrazów, ołtarzyka, płaskorzeźb, zegara, lamp itp. Wszystkie elementy zostały wyczyszczone z brudu, pleśni, rdzy i innych zanieczyszczeń. Firma konserwatorska dokonała też starannej renowacji mebli i części wyposażenia. Większość mebli była w stanie bardzo złym (dna i tyły szaf, komód i skrzyń były na ogół całkowicie zbutwiałe i przegniłe na wskutek wieloletniego zawilgocenia obiektu. Część wyposażenia (skrzynia podróżna, niektóre narzędzia, niektóre ramy, miśnik, dzieża) pomalowano kiedyś farbą olejną i należało tę farbę zdjąć przez ręczne szlifowanie. W ramach, ołtarzyku, zegarze brakowało niektórych elementów, były w częściach (rozpadły się od wilgoci i wieloletnich zaniedbań), w pamiątkach ślubnych poodklejały się ozdoby pod szkłem itp.) – wszystko to zostało poddane starannej renowacji. Dodatkowo firma konserwatorska dokonała trucia szkodników drewna w całym obiekcie (również na belkowaniu strychu), gdyż szkodniki z tychże elementów stałych Izby, przeniosłyby się na meble, narzędzia i inne elementy drewniane poddane tak starannej renowacji.
Ważnym elementem projektu jest promocja Izby. Zlecono wykonanie projektu folderu z nowymi, artystycznymi zdjęciami wnętrza i otoczenia Izby, opisami obiektu i jego historii, również lokalizacji, sposobu zwiedzania itp. Folder wydano w 1000 egzemplarzy. Napisane zostały odpowiednie teksty do folderu i na strony internetowe Bukówca oraz Boszkowa, przedstawiające atrakcje Izby, lokalizację, kontakt z przewodnikiem itp . Wszystko to w celu promocji Izby i Bukówca oraz urozmaicenia oferty turystycznej regionu.
Wróćmy na chwilę do wydarzeń sprzed prawie dwóch lat. Z inicjatywą dzierżawy Izby od Gminy Włoszakowice, wystąpiły do wójta Gminy bukowieckie stowarzyszenia: Stowarzyszenie Bukówczan MANU i Bukówieckie Towarzystwo Kulturalne. Również one były inicjatorami remontu , a potem nadania Izbie nowego oblicza.
Zwieńczeniem działań była dzisiejsza uroczystość otwarcia Izby. Miała charakter zamknięty. Organizatorzy – jak podkreślali – zaprosili nań wszystkich, dzięki którym udało się przeprowadzić zarówno remont jak operację „Nowe życie starej Izby”. Byli więc wszyscy wykonawcy i podwykonawcy prac w Izbie i w części ogrodowej, osoby pomagające w porządkowaniu, sponsorzy, sąsiedzi „małej chatki”, zarządy obu stowarzyszeń, a także ośmiu uczniów klasy II Gimnazjum, którzy pod okiem Tomasza Kicińskiego i Marleny Kordylas realizowali projekt „Jak żyli i pracowali nasi przodkowie 100 lat temu”. Obecni byli także wójt Gminy Stanisław Waligóra, dyrektor Wielkopolskiej Lokalnej Grupy Działania Maciej Tomaszewski oraz radni Gminy Włoszakowice z Bukówca Krzysztof Poprawski i Ryszard Lipowy. Przybyły też lokalne media.
Podczas uroczystości pod Izbą, Zofia Dragan przedstawiła historię małej chatki. Omówiła też jak przebiegały prace przy Izbie, przedstawiając wszystkich, którzy tu pracowali. O uroczyste przecięcie wstęgi została poproszona p. Janina Sterna, jedna z ostatnich mieszkanek „małej chatki”. Potem wszyscy goście zwiedzali obiekt, częstowani pysznymi bukówieckimi wychopkami, swojskim winem i naleweczką oraz swojskim kompotem ze śliwek. Następnie uczestnicy uroczystości przejechali do szkoły, gdzie obejrzeli fragmenty dwóch nagrań zrealizowanych właśnie w Izbie Regionalnej: „Przyśpiewki i tańce bukowieckie” (TVP Poznań, 1974 r.) oraz nagrania video z 1989, gdzie założycielka Izby Anna Markiewicz opowiadała o eksponatach Izby. Uroczystość zakończył poczęstunek , gdzie w miłej atmosferze długo toczono rozmowy.
Należy podkreślić, że projekt „Nowe życie starej Izby” (jak i wcześniej remont Izby) współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie Lokalnych Rozwoju” – mały projekt, programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Pragniemy raz jeszcze gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli w doprowadzeniu „małej chatki” i jej otoczenia do obecnego stanu. Dziękujemy za wszelką pomoc, za życzliwość i zrozumienie. Dziękujemy też za słowa poparcia i za pochwały, które utwierdzały nas w sensie przeprowadzania tych niełatwych projektów.
Izba będzie czynna dla wszystkich, którzy chcą ją zobaczyć „ w nowej szacie” 9 i 10 listopada 2013 r. W sobotę 9-go w godzinach od 11 – 17.00 i w niedzielę 10 –go w godzinach od 13 – 17.00. Poza tym, Izbę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (patrz: zakładka „Izba Regionalna”)
Zapraszamy też do fotogalerii.